2.jpg

 

 

 

but.jpg  متن سخنرانی دكتر احمدي نژاد، رئيس جمهوري اسلامي ايران در نهمين اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان همكاري اقتصادي (اكو)

 

بسم الله الرّحمن الرّحيم


اللهم عجّل لوليك الفرج والعافيه والنصر واجعلنا من خير انصاره و اعوانه والمستشهدين بين يديه

جناب آقاي الهام علي اف، رييس محترم جمهوري آذربايجان،
رؤساي محترم كشورها و دولت ها و نمايندگان محترم ملت ها،

جناب آقاي دبير كل،
حضار گرامي،


سلام عليكم
ابتدا مايلم از دولت و ملت كشور دوست و برادر جمهوري آذربايجان به خاطر ميزباني شايسته نهمين اجلاس سران سازمان همكاري اقتصادي (اكو) و هم چنين ميهمان نوازي گرم و صميمانه، تشكر و قدرداني نموده و مراتب خرسندي خود را از حضور در اين اجلاس كه در شهر زيبا و تاريخي باكو، برگزار مي شود، ابراز دارم.
بدون ترديد، اين فضاي آكنده از تفاهم و همكاري و اجماع سران محترم كشورهاي عضو، شرايط مناسبي براي اتخاذ تصميمات اساسي در راستاي خطوط كلي همكاري هاي منطقه اي و پيشبرد برنامه ها و فعاليت هاي سازمان مي باشد. به همين منظور اين جانب به عنوان نماينده ملت بزرگوار ايران، دست تمامي اعضاء و همكاران گرامي را مي فشارم و اميدوارم اين اجلاس به نتايج پرثمر و بابركتي در تأمين رفاه و آسايش ملت ها و كشورهاي عضو نايل گردد.

آقاي رئيس،
حضار محترم،

همان طور كه مطلعيد ما كشورهاي عضو اكو از ويژگي هاي بسيار مهمي برخورداريم و مي توانيم با اتكاي به آن ها همكاري هاي خود را در تمامي زمينه ها گسترش دهيم.
اولاً ـ تاريخ و فرهنگ مشتركي داريم كه مي تواند در تقويت و تعميق روزافزون روابط نقش مهمي ايفا نمايد. ما به عنوان مسئول پيگيري خواست، علائق و اراده ملت ها، موظف به اتخاذ تصميمات سياسي و اقتصادي، متناسب با هويت تاريخي و فرهنگي مشترك مي باشيم.
ثانياً ـ تجربه تاريخي و فرهنگي و گسترش اسلام در ميان مردم اين منطقه از قدمت بسياري برخوردار است. تاريخ بيانگر نقش ممتاز مردم اين سامان در بسط معارف و فرهنگ ديني و شكوفايي تمدن اسلامي مي باشد. بسياري از متكلمان، عارفان، فقيهان، شاعران، فيلسوفان و بزرگان علوم اسلامي در اين منطقه رشد و نمو داشته اند. زندگاني مردم اين بخش از جهان با وجود تنوع اعتقادات ديني و مذهبي، همواره مسالمت آميز بوده است و اين پايه بسيار خوبي براي تحكيم و گسترش روابط است.
ثالثاً ـ سازمان همكاري اقتصادي ـ (اكو) از جمله سازمان هاي منطقه اي است كه با هدف انجام اقدامات اقتصادي مشترك در جهت پيشرفت كشورهاي عضو به وجود آمده است. امنيت و صلح اولين فرصت و مهم ترين ضرورت در تحقق آرمان ها و اهداف اين سازمان مي باشد. خوشبختانه اين مهم ترين فرصت هم اكنون وجود دارد.
همكاري در چارچوب سازمان هاي منطقه اي مانند سازمان همكاري  اقتصادي (اكو)، يكي از راه هاي مناسب توسعه روابط و تجميع امكانات كشورهاي عضو مي باشد. سازمان همكاري  اقتصادي (اكو) با دارا بودن مساحتي بيش از هشت ميليون كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 380 ميليون نفر از توان عظيمي برخوردار است كه مي تواند با بهره گيري از آن، سرنوشت كشورهاي عضو و كل منطقه را در جهت منافع ملت هاي آن تغيير دهد. منطقه اكو به عنوان يكي از قطب هاي مهم انرژي جهان و با دارا بودن منابع عظيم آب و خاك حاصل خيز وسيع و گسترده، نيروي انساني تحصيل كرده، با استعداد، كارآمد و زحمت كش، مي تواند به يكي از سازمان هاي بين الدولي موفق، تبديل شود.
رابعاً ـ منطقه بزرگ اكو يادآور قديمي ترين و ريشه دارترين محور ارتباطي تمدن هاي شرق و غرب جهان يعني جاده ابريشم با تاريخي كهن و ريشه دار است كه بر پايه تمدن ها و فرهنگ هاي زاينده و پرمحتوي و روحيه قوي همكاري و روابطي عاطفي استوار است. به شهادت تاريخ، تكيه بر عوامل و امكانات اقتصادي و هويت مشترك فرهنگي، هميشه عامل ثبات و هم گرايي در منطقه بوده است، اين عامل بايد با هوشمندي حفظ گردد و اجازه داده نشود رقابت هاي سياسي و نظامي بيگانگان، عامل بي ثباتي، عقب ماندگي و غارت منابع منطقه شود.

آقاي رييس و
عالي جنابان،

در شرايط حاضر كه بعضي قدرت هاي زورگو بي مهابا تلاش مي كنند تا در امور داخلي كشورها دخالت كرده و جاي پايي در منطقه داشته باشند، همكاري سازنده و هدفمند كشورهاي عضو و همسايه براي افزايش ظرفيت هاي خود در سطوح منطقه اي و بين المللي ضروري مي باشد.
تلاش جمعي اعضاء اكو براي تمركز بر اولويت هاي مورد علاقه، حضور هماهنگ و قدرتمند در عرصه هاي بين المللي مي تواند در تعديل و اصلاح روابط بين المللي تأثيرگذار باشد.
ظرفيت هاي فراوان موجود براي همكاري بين اعضاء، نشان مي دهد كه اكو در صورت رفع موانع موجود و ايجاد تحرك بيشتر در فعاليت هاي خود مي تواند عاملي مهم براي ايجاد هم گرايي بيشتر بين كشورهاي منطقه باشد. باعث خوشوقتي است كه هم زمان با نهمين اجلاس سران، شاهد عملياتي شدن طرح ها و پروژه هاي مهم اكو نظير بانك تجارت و توسعه و موافقت نامه چارچوب حمل و نقل و ترانزيت اكو هستيم. اميد مي رود با گسترش هر چه بيشتر همكاري ها و افزايش هماهنگي و تفاهم ميان كشورهاي منطقه به خصوص تسريع در امضاء و تصويب اسناد و موافقت نامه ها و پروژه هاي مهم سازمان و اجرايي كردن همه آن ها، هدف يك پارچگي كامل اقتصادي و ايجاد منطقة آزاد تجاري اكو كه در سند چشم انداز اكو 2015 پيش بيني شده است، در آينده اي نزديك تحقق يابد. اكو در شرايط كنوني بايستي برنامه عملي مشخصي را در جهت تمركز بر اولويت هاي اساسي مندرج در اسناد پايه سازمان، به خصوص سند چشم انداز اكو 2015 تنظيم و با استفاده از تمام توان و ظرفيت منطقه و كشورهاي عضو، به اجراي آن همت گمارد.


حضار گرامی،
متأسفانه در نظام جاري بين الملل بي عدالتي، تخلف از قانون و ناديده گرفتن حق ملت ها از جانب چند قدرت زورگو به چشم مي خورد. يک جانبه گرايي، كاربرد استانداردهاي متفاوت، حمايت از غاصبان و ستمگران براي آنان امري عادي است.
سازمان هاي بين المللي نيز تحت نفوذ قدرت هاي بزرگ كارايي خود را تا حدود زيادي از دست داده اند. در اين سازمان ها از حقوق كشورهاي عضو حمايت نمي شود و در مواردي به صراحت مي خواهند تا ملت ها از حقوق مسلم خود دست بردارند. نمونه بارز چنين رفتاري حمايت از رژيم صهيونيستي و فشار بر دولت مردمي منتخب ملت فلسطين است. ملت ايران نيز در معرض چنين فشارهايي قرار دارد.
خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران به لطف الهي و با تلاش هاي مجدانه دانشمندان و جوانان خلاق و مؤمن خود، علي رغم تمامي مشكلات و كارشكني هاي ايجاد شده، موفق گرديد چرخه توليد سوخت هسته اي را كامل نموده و نام خود را در فهرست كشورهاي داراي فن آوري هسته اي ثبت نمايد. ما علاقه مند هستيم براساس مقررات بين المللي و تحت نظارت آژانس انرژي اتمي مسير خود را تا توليد صنعتي سوخت هسته اي براي نيروگاه هايمان ادامه دهيم. جمهوري اسلامي ايران اين دستاورد عظيم را دستاوردي براي همه كشورهاي منطقه و دنياي اسلام مي داند. پيشرفت علمي و اقتدار ملت ايران در خدمت صلح و آرامش منطقه و جهان بوده و نقطه مقابل منافع هيچ ملتي محسوب نمي شود. امروز نيز در حضور شما بزرگواران و عزيزان اعلام مي دارم اتهامات بي پايه و اساس قدرت هاي زورگوي جهاني، هيچ تاثيري در اراده ملت ايران براي حركت در مسير پيشرفت و تعالي نخواهد داشت.


آقاي رييس،
آقاي دبيركل،
حضار محترم،

جمهوري اسلامي ايران خواهان صلح و آرامش بر مبناي توحيد، عدالت و كرامت انساني در همه جهان مي باشد و در اين راستا اولويت سياست منطقه اي خود را بر همكاري هاي اقتصادي مفيد و گسترده، استقرار صلح، امنيت و رفاه و برقراري اعتماد، همكاري و تفاهم با همه همسايگان و همه كشورهاي منطقه قرار داده است. توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه و هم چنين تقويت و گسترش پيمان هاي منطقه اي نظير اكو در جهت تأمين منافع مشترك مبتني بر چنين سياستي است و جمهوري اسلامي ايران براي تحقق آن، آماده همكاري صميمانه با تمامي كشورهاي منطقه است.
جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از اعضاي بنيان گذار و ميزبان سازمان اكو، همچون گذشته در تلاش دسته جمعي كشورهاي عضو براي رشد و توسعه منطقه، خود را در كنار كشورهاي ديگر عضو مي داند و آماده استفاده از كليه ظرفيت هاي خود، براي موفقيت همكاري هاي منطقه اي در چارچوب اكو و مشاركت فعال و جدي در برنامه ها و فعاليت هاي سازمان مي باشد.
اجازه بدهيد اشاره‌اي به موضوع مهم افغانستان داشته باشم. كمك به صلح و امنيت افغانستان و نيز بازسازي اين كشور دوست و برادر وظيفه همه كشورهاي همسايه و منطقه است . جمهوري اسلامي ايران به مشاركت فعال خود در بازسازي افغانستان ادامه خواهد داد.
در خاتمه، ضمن قدرداني مجدد از ملت و دولت جمهوري آذربايجان و به خصوص شخص جناب آقاي الهام علي اف، رييس جمهور محترم آذربايجان به خاطر برگزاري موفق نهمين اجلاس سران اكو و ميزباني گرم و صميمانه، از خداوند متعال براي همه شما همكاران گرامي سلامت و موفقيت مسألت دارم و با الهام از عنوان اين سال در جمهوري اسلامي ايران كه به نام مقدس پيامبر عظيم الشأن نامگذاري شده است؛ رحمت، مودّت، صلح، عدالت، معنويت و سعادت براي بشريت آرزو مي كنم كه پيام همه انبياء، خصوصاً خاتم و اعظم پيامبران حضرت محمد(ص) است.


والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته

/ 0 نظر / 5 بازدید